KĄCIK RODZICA, GALERIA ZDJĘĆ
KĄCIK RODZICA
Jak pomóc dziecku w trudnych sytuacjach, co mówią dzieci, kiedy nic nie mówią, jak budować relacje z innymi ludźmi? – na te i inne pytania odpowiadają eksperci w krótkich materiach filmowych przygotowanych na zlecenie MEN jako pomoc dla rodziców.
Projekt My-Rodzice został na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki przygotowany przez Stowarzyszenie Epsilon Plus w ramach zadania publicznego „Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole – myślimy pozytywnie” Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020.
ZACHĘCAM DO OBEJRZENIA KRÓTKICH FILMIKÓW DEDYKOWANYCH PROFILAKTYCE ZDROWIA PSYCHICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY
Projekt My Rodzice - Co mówią dzieci, kiedy nic nie mówią? (youtube.com)
Inny sposób na zmianę nawyków - drobne zmiany, ogromne efekty (youtube.com)
Kubuś Mus – Duża porcja owoców (youtube.com)
Rok szkolny 2024/2025
23 września 2024r odbyło się uroczyste pasowanie na świetliczaka.Wszytkim nowych członków naszej świetlicowej społeczności witamy i gratulujemy!!
Pasowanie uczniów klas I na świetliczaka.
Wzorem lat ubiegłych nasza świetlica wzięła udział w konkursie plastycznym
pt. "Barwy Jesieni".
Był to już XVI konkurs na szczeblu powiatowym.
Konkurs obył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księdza Prałata Konrada Szwedy
w Łaziskach Górnych w dniu 24 października.
Na ogromne wyróżnienie zasługuje wytypowana spośród naszych wychowanków
świetlicy uczennica klasy 3b Kołodziej.
Serdecznie gratulujemy odwagi i kreatywności.
Świetlica na codzień rózne placówki ale ta sama świetlica
Październikowy konkurs w P9
Z okazji miesiąca bibliotek uczniowie klas 1 wzieli udział w konkursie plastycznym pt. "Moja własna ksiażka"
Zadanie polegało na stworzeniu (tytuł, bohaterowe, przygody) wlasnej ksiazki o dowolnym formacie.
Oto wyniki:
1 miejsce.
Gustaw Kluba z klasy 1b za ksiązkę pt. "Uciekające przedmioty z piórnika".
2 miejsce.
Karolina Kapela z klasy 1a za książkę pt. " Gąsienicom wstep wzbroniony".
3. miejsce
Zofia Stanik z klasy 1a za książkę pt. "Karolinka w szkole".
Natasza Konieczka z klasy 1a za prace pt. "Matyldzia".
Milena Pacha z klasy 1b za książke pt "O zwierzetach".
Gratulujemy!!
Akcja listopadowa świetlicy i społeczności szkolnej.
Nasza szkoła włączyła się do akcji PACZUSZKA DLA CHOREGO MALUSZKA, organizowanej na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach.
Potrzebne są:
-SENI-0,1,2, kids
-KREMY DLA DZIECI- Linomag, Sudocrem, kremy na odparzenia,
-KOSMETYKI ALERGICZNE- żele,szampony,balsamy,kremy
-KOSMETYKI- szampon, żel do mycia, pasta do zębów, balsamy do ciała, płyn do kąpieli
-PŁATKI KOSMETYCZNE-duże rozmiary
-PROSZEK DO PRANIA
-PŁYN DO PRANIA I PŁUKANIA
-CHUSTECZKI NAWILŻAJĄCE
-CHUSTECZKI HIGIENICZNE
-PIELUCHY TETROWE
-PODKŁADY-90x60
-RĘCZNIKI PAPIEROWE.
Zbiórka prowadzona jest w SP5, P9 i naszym sekretariacie do końca listopada.
Liczymy na Państwa pomoc dla chorych dzieci.
W razie pytań proszę o kontakt z wychowawcą świetlicy Anną Zawadą.2022/2023
KĄCIK KRAWIECKI
KREATYWNE ZABAWY
RUCH TO ZDROWIE
2021/2022
Świetlica to nasz drugi dom. Tak spędzamy miło czas.
ZAPRASZAMY NA PREZENTACJĘ....
Z ŻYCIA ŚWIETLICZAKA
TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ
UNICEF
W lutym 2022 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji ,, Wszystkie kolory świata” organizowanej przez UNICEF Polska.
W ramach akcji uczniowie oraz nauczyciele własnoręcznie wykonywali materiałowe lalki. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z szablonu bądź wcześniej przygotowanego przez nauczycieli korpusu.
W akcję zaangażowali się również rodzice, dziadkowie oraz opiekunowie dzieci.
Uczniowie sami dokonywali wyboru dotyczącego pochodzenia laleczki (kraj, płeć, ubiór, imię itp.) Dane umieszczone były w dołączonych do nich „aktach urodzenia”.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Łącznie uszytych zostało 50 laleczek. Wszystkie zostały zaprezentowane i sprzedane na szkolnym Facebooku.
Łącznie zebrano 1432 zł, które zostały przekazane na dzieci z krajów trzeciego świata.
Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na pomoc najbardziej potrzebującym oraz kształtowanie u dzieci postawy empatii.DROGA DO MORZA
DROGA DO MORZAW ŚWIETLICY SZKOLNEJ ODBYŁ SIĘ MORSKI TYDZIEŃ. W TYCH DNIACH UCZNIOWIE SŁUCHALI SZANT,OGLĄDALI FILMY EDUKACYJNE O POLSKIM MORZU, WYKONYWALI PRACE PLASTYCZNE O TEMATYCE MORSKIEJ, GRALI W ZABAWY ZESPOŁOWE. KORZYSTALIŚMY RÓWNIEŻ Z MATERIAŁÓW STWORZONYCH NA POTRZEBY PROJEKTU - ZAGADKI, POGADANKA, QUIZY. DZIĘKI TEMU DZIECI POZNAŁY TAKIE POJĘCIA JAK PORT, STOCZNIA I ICH ZNACZENIE W GOSPODARCE KRAJU. NA SZKOLNYM KORYTARZU POJAWIŁA SIĘ GAZETKA ,,DROGA DO MORZA'', KTÓRA WYKONANA BYŁA Z UDOSTĘPNIONYCH MATERIAŁÓW. UCZNIOWIE MIELI OKAZJĘ ZROBIĆ SOBIE PAMIATKOWE ZDJĘCIE Z PAPUGĄ FIGĄ. DUŻĄ POPULARNOŚCIĄ CIESZYŁ SIĘ KONKURS PLASTYCZNY ,,PROJEKT STATKU'' ORAZ MOŻLIWOŚĆ PRZEBRANIA SIĘ ZA MARYNARZA.
DZIEŃ DYNI
DZIEŃ KROPKI
15 września obchodziliśmy w świetlicy Dzień Kropki. To ważny dzień, który uczy nas, że każdy jest w czymś dobry i powinniśmy się wspierać doceniając u innych ich talenty. Tego dnia dużo się działo, zorganizowaliśmy zabawe drużynową ,, Kropkowe wyzwania'', która dała uczniom mnóstwo emocji i uśmiechu. Przedstawiamy fotorelację z tego dnia.
2020/2021
ŚWIETLICZAK NA MEDAL
Na koniec roku szkolnego 10 uczniów, wyróżniających się w jednej z nominowanych kategorii zostało nagrodzonych medalem i czekoladą. Uczniowie zostali wybrani spośród dzieci, które najczęściej uczęszczały do świetlicy i zostały zapamiętane jako eksperci w którejś z poniższych dziedzin:
MISTRZ DOBROCZYNNOŚCI
MISTRZ UŚMIECHU
MISTRZ WYOBRAŹNI
MISTRZ CZYTELNICTWA
MISTRZ SZTUKI
MISTRZ UPRZEJMOŚCI
MISTRZ ORGANIZACJI
MISTRZ SPOKOJU
ANIMATOR NA MEDAL
MISTRZ KREATYWNOŚCI
UNICEF
Świetlica w bieżącym roku szkolnym włączyła się do akcji Unicef, która co roku organizowana jest w naszej szkole. W związku z tym, w ostatnim tygodniu szkoły zorganizowaliśmy wspólnie z innymi nauczycielami tydzień z Unicefem.
Podczas tego tygodnia stworzyliśmy gazetkę, której celem jest przypominanie uczniom, że warto jest szanować i doceniać to co mamy. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne, które ukazały nam życie dzieci w Afryce i innych krajach Trzeciego Świata. Poznaliśmy warunki jakie panują w ich szkołach i inne przeciwności z jakimi zmagają się na co dzień.
Dowiedzieliśmy się na czym polega organizacja Unicef i odwiedziliśmy ich stronę w internecie. Zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy pomóc potrzebującym w krajach najbiedniejszych. Projektowaliśmy nasze pomysły na przykład funkcjonalna studnia, odpowiednio wyposażona szkoła i przedstawiliśmy je w formie pracy plastycznej.
Wspólnie zbieraliśmy pieniążki na skakanki, które po uzbieraniu odpowiedniej kwoty zakupiliśmy na stronie Unicefu jako ,, Prezenty bez pudła’’. Każdy chętny uczeń mógł zarobić 1zł do skarbonki poprzez jakąkolwiek pomoc. ( Złotówki dostawali od Pań i zostały przeznaczone na zakup 20 skakanek).
Akcja miała na celu przede wszystkim uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych ale także przyczyniła się do zebrania funduszy na rzecz organizacji Unicef.
DZIEŃ PSZCZOŁY
Dzień Pszczoły ,tego dnia w świetlicy odbywały się gry, zabawy, zajęcia plastyczne o tematyce ,,Pszczółki nasze przyjaciółki''. Zapoznaliśmy się z prezentacją multimedialną "Dlaczego pszczoły są ważne", poznaliśmy ich rolę w przyrodzie i charakterystykę.
22 KWIETNIA
DZIEŃ ZIEMI
Z okazji Dnia Ziemi wychowawcy świetlicy zachęcają do oderwania się od komputerów i pójścia na spacer na Wzgórze Kamionka. Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do udziału w zabawie- "Eco Rebus". Fragmenty rozmieszczone zostały w różnych miejscach na Wzgórzu. Aby wykonać zadanie należy odnaleźć siedem elementów, odczytać hasło zgodnie z podaną numeracją z zaznaczonych na czerwono liter. Hasło, imię i nazwisko oraz klasę należy przesłać Librusem do wychowawcy świetlicy Anny Zawada do dnia 07-05-2021. Mile widziane zdjęcia z fragmentami rebusu. Życzymy miłej zabawy.
ZABAWA NA CAŁEGO!
NASZE PRACE
WYDARZENIA I AKCJE
PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
DZIEŃ KOTA
W dniu naszych pupilów, wykonaliśmy różne prace plastyczne związane z kotami. Efekty tej pracy mogliśmy oglądać na wystawie świetlicowej. Tego dnia oglądaliśmy filmy edukacyjne o kotach i przeprowadziliśmy pogadankę. Dzieci chętnie opowiadały o swoich milusińskich i wymieniały się swoimi doświadczeniami. Na koniec odbył się Quiz ,,Co wiesz o kotach?''.
WALENTYNKI
W świetlicy zorganizowaliśmy zabawę walentynkową. Dzieci brały udział w różnego typu zajęciach o tematyce walentynkowej. Było wesoło i padło dużo miłych i życzliwych słów. Fotorelacje z tego dnia wykorzystaliśmy do stworzenia prezentacji multimedialnej ukazującej świetliczaków realizujących projekt EMOCJA.
DZIEŃ PIZZY
9 lutego w naszej świetlicy obchodziliśmy DZIEŃ PIZZY z tej okazji uczniowie zaprezentowali swoje ulubione przepisy na pizze. Wykonali za pomocą papierowych talerzyków i plasteliny swoje przysmaki, a efekty tej pracy mogliśmy podziwiać na wystawce świetlicowej.
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
W okresie nauki zdalnej, świetlica nadal pełniła dyżur. W związku z małą ilością uczniów, Panie włączyły się w organizację kiermaszu bożonarodzeniowego. Powstały kolorowe skrzaty, ręcznie wykonane kartki i urocze poduszeczki. Dochód ze sprzedaży zasilił konto Rady Rodziców. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.
DZIEŃ DYNI
„Na zagonie złota głowa,smaczne pestki w sobie chowa''.Czy wiecie o co chodzi? Nasze Świetliczaki poradziły sobie z tą zagadką w mig. W piątek obchodziliśmy w świetlicy Dzień Dyni. To bardzo zdrowe, przez lata niedoceniane warzywo, powoli wraca na polskie stoły. I dobrze, ponieważ zawiera w sobie moc wartościowych składników odżywczych .Nasze Panie Kucharki doskonale o tym wiedzą i czasami na obiad gotują pyszną zupę-krem z dyni. A my dzisiaj zajmowaliśmy się bohaterką dnia. Sprawdziliśmy jak wygląda w środku, jak pachnie jej miąższ, poznaliśmy cykl jej wzrostu, kosztowaliśmy pestki, a nawet toczyliśmy wielką dynię po torze przeszkód . Atrakcji tego dnia było sporo. Każda grupa spędzała czas bardzo aktywnie, a w świetlicy zrobiło się pomarańczowo . Pod koniec zajęć dzieci oddały się twórczości artystycznej i wykonały prace z dynią w roli głównej. Zapraszamy do naszej dyniowej galerii.
DZIEŃ KROPKI
Międzynarodowy Dzień Kropki związany jest ze wspieraniem talentów, mocnych stron uczniów, a także docenianiem siebie nawzajem. Tego dnia w świetlicy organizowaliśmy liczne zajęcia tematyczne, między innymi rozmawialiśmy o tym jaką moc ma dobre słowo i jak niewiele trzeba żeby wesprzeć innych i dać im wiarę we własne możliwości. Rysowaliśmy Vaschti bohaterkę książki ,,KROPKA’’ od której wszystko się zaczęło. Wykonaliśmy plakat ze zdaniami, które dodają otuchy i zachęcają do dalszego działania. Dzieliliśmy się swoimi talentami i poprzez zajęcia z pytaniami pomocniczymi, uświadomiliśmy sobie, że każdy jest w czymś dobry. Dzieci były tego dnia ubrane w kropki, dorabialiśmy też swoje papierowe . Tego dnia zrobiliśmy dużo wesołych zdjęć a przede wszystkim zapamiętaliśmy słowa klucze tego wydarzenia, że trzeba się wzajemnie : DOCENIAĆ I WSPIERAĆ.
DZIEŃ UŚMIECHU
Jest to radosne święto, które obchodzimy w pierwszy piątek października. W tym dniu wszystkie nasze świetliczaki świętowały wykonując prace plastyczne ze słynnymi uśmiechniętymi buźkami , które w 1963 stworzył Harvey Ball. Obrazek ten stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli radości na całym świecie. Na zakończenie zajęć nasi uczniowie stworzyli przepiękną tablicę radości ze zdjęciami i uśmiechniętymi buźkami.
TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ
W ramach podniesienia umiejętności i kreatywnego myślenia takich jak cierpliwość , dokładność i wytrwałość, zespół wychowawców świetlicy postanowił zorganizować zajęcia z szycia. Materiały pozyskaliśmy od zainteresowanych rodziców, których dzieci uczęszczają na świetlicę. Dzieci podczas zajęć z szycia wykonują maskotki, które w znacznym stopniu zostaną przekazane chorym dzieciom, oraz na świąteczny jarmark.
ZBIERAMY ŻOŁĘDZIE
Na początku roku szkolnego ogłosiliśmy akcję zbierania żołędzi dla zwierząt ,które znajdują się w "Leśnym pogotowiu ". Przy okazji rodzinnych spacerów, możemy pomóc kochanym, pokrzywdzonym zwierzakom. Dodatkowo w świetlicy nasi uczniowie z kolorowych żołędzi wykonywali przepiękne prace plastyczne.
"Dobre słowa i życzenia mają moc spełnienia"
Akcja została zorganizowana na początku października i potrwa do końca listopada, polega na wykonaniu własnoręcznie kartek z pozdrowieniami i dobrymi życzeniami dla dzieci ze szpitala specjalistycznego w Rybniku. W ten sposób wypracowujemy w dzieciach empatię i inne spojrzenie na cierpienie drugiego człowieka.
...............................................................................................................
2019/2020
ZAJĘCIA PLASTYCZNE
WSPÓLNE CZYTANIE
ZAJĘCIA Z SZYCIA
TAK ODPOCZYWAMY
ZABAWY I ŚWIĘTOWANIE
2018/2019
Zdjęcia z naszych działań z lat poprzednich można oglądać w albumie fotograficznym.
Wystarczy kliknąć zdjęcie, aby przejść do albumu lub na stronę szkoły.
W tym roku szkolnym z względu na RODO świetlica nie fotografuje zajęć oraz wydarzeń odbywających się w świetlicy.
Integracja świetliczaków
Jak co roku we wrześniu odbywa sie integracja świtliczaków. Aby się wzajemnie lepiej poznać wychowawcy świetlicy organizują różnego rodzaju zabawy i zajęcia, podczas których uczniowie poznają swoje imiona, to co lubią robić, czym się interesują. Starsi uczniowie pomagają młodszym w poznawaniu świetlicy, zabawek i gier znajdujących się w niej. Przypominają o zasadach zachowania i odpowiedzialności w sprzątniu po zabawie oraz odkładaniu plecakow na miejsce, tak by można było miło i przyjemnie spędzać w niej czas.
The Dot Day - Dzień Kropki
15 września na w wielu krajach na całym świecie, obchodzone jest Święto Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie wraz z nauczycielami, bibliotekarzami, pracownikami instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty. Dzieci poznają swoje mocne strony oraz sposób w jaki je mogą zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Nasi uczniowie w tym dniu zapoznali się z postacią Vashti, która jest bohaterką książki Petera Reynoldsa "The Dot". Sami rozwinęli swoją kreatywność tworząc cudowne ilustracje, które zaczynały się od zwykłej kropki.
Gang słodziaków
Znana z licznych promocji Biedronka zaoferowała dzieciom powieść pod tytułem "Gang słodziaków".
Korzystając z ogromnego zainteresowania tą książka wychowawcy świetlicy starali się wychowankom przybliżyc postacie szóstki przyjaciól z lesnej polany.
Wspólne czytanie opowiadań, a pózniej stworzenie swoich własnych ilustracji było niezwykłą frajdą i stało się podstawą do rozmów o przyjazni, wzajemnej trosce i otwartości na innych.
Moja bezpieczna droga do szkoły
Wspólne czytanie/słuchanie
Codziennie nauczyciele świetlicy czytają świetliczakom lub puszczają słuchowiska! Pomaga to uczniom w koncentracji uwagi, rozwija ich wyobraźnię oraz słownictwo, uczy słuchania drugiej osoby. Czytanie poszerza zainteresowania i wspiera rozwój psychiczny dziecka, wzmacnia poczucie wartości, uczy odróżniania dobra od zła, pomaga w rozwiązywaniu problemów. Dzięki takim zajęciom dzieci się wyciszają i uczą, jak spedzać czas wolny, nie poświęcając go telewizji czy komputerom. Jest to zdrowa ucieczka od nudy!
Dzień bibliotek szkolnych
W październku wraz z nasza biblioteka świętowalismy dzień bibliotek szkolnych.
W tym dniu odbyły sie zajęcia pod hasłem " Od pisma klinowego do ebooka".
Uczniowie, także mięli okazję do wzięcia udziału w konkursie plastycznym " Moja własna książka" , a na stoliczkach pojawiły się liczne quizy i zagadki biblioteczne.
100-leci odzyskania Niepodległości!
W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości świetliczaki zaangażowaly sie przygotowując 100 czerwono-białych kwiatów do dekoracji szkoły. Wspólnie wycinaliśmy i kleiliśmy z kolorowego papieru. Uczniowie wykonywali także kotyliony w barwyach narodowych, słuchały hymnu narodowego oraz pieśni patriotycznych oraz poznały wiersz "Kto Ty Jesteś?".
Jestem zdolny - moje mocne strony
Każdy ma swoje mocne strony trzeba je tylko w sobie znaleść i wykorzystać. Tym własnie nasze świetliczaki podczas zajęć się zajmowały, wpólna burza mózgów, rozmowy i pogadanki służyły wyeksponowaniu najlepszych cech naszych świetliczakow i ich talentów.
El dia de los muertos w Meksyku i w Hiszpanii
W związku z obchodzonym Świętem Wszystkich Świętych, nasze świetliczaki poznały tradycje meksykańskie i hiszpańskie związane z obchodami z tego szczególnego dnia. Dowiedziały się jaką są zwyczaje oraz czym różni się całość obchodów.
Dzień Pluszowego Misia
Uczniowie w tym dniu opowiadali o swoich ulubionych pluszowych przytulankach. W ramach pracy grupowej wyklejali z kolorowej włóczki wielkiego pluszowego misia, który stanowił ozdobę naszej gazetki świetlicowej. W ramach współpracy z biblioteką, dzieci uczestniczyły w projekcji filmu "Padington". Niektórzy uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie wkładając głowe w makietę misia (fotobudkę).
Andrzejki
Z tej okazji świetliczaki uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach andrzejkowych, m.in. laniu wosku, wróżbach przepowiadających przyszłość oraz zawód, jaki będą kiedyś wykonywać, poznawali imię swej wyrbanki lub przyszłego męża. Wychowawcy świetlicy opowiadali o tym, skąd wzięła sie ta tradycja i jak spędzano wieczory, gdy nie było jeszcze elektryczności, a na dworze szybko robiło sie ciemno. Duży entuzjazm wzbudziały tańce na gazetach, z balonami oraz uczestnictwo w zabawie "gorące krzesła".
Dzień śląski
4 grudnia obchodzilismy w naszej szkole Dzień śląski. Od rana w świetlicy przygotowywano symboliczny poczęstunek dla wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły w postaci chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Uczniowie słuchali śląskich szlegierów. Wykonywali czaka górnicze oraz wianki na głowę. Odbył sie konkurs śląskiej godki, tzn. uczniowie mieli za zadanie przetłumaczyc wyraz z języka polskiego na gwarę śląską i odwrotnie. Chętni ilustrowali wybrane wyrazy, tym sposobem powstały słowniki śląsko-polskie, które zamieszczone zostały na gazetce w bibliotece szkolenej.
Kiermasz szkolny
Świetlica angażuje się w życie szkoły przygotowując na każdy kiermasz świąteczny swoje wytwory - część z nich zostaje wykonana przez wychowawców, część przez świetliczaki, a część przy współpracy jednych i drugich:) Na ten kiermasz uczniowie postanowili przygotować ozdoby z filcu i materiałów, a przy okazji udoskonalić swoje umiejętności z szycia. Uszyte zostały choinki do zawieszenia i postawienia, serduszka oraz kotki. Wykonano ozdoby z szyszek. Wszyscy dobrze się przy tym bawili i już pytają kiedy następne wyszywanki.
Wigilia świetlicowa
Ten wyjątkowy dla wszystkich czas udało się spędzić w świetlicy przy nakrytym odświętnie stole, słuchając kolęd oraz rozkoszując się przepysznymi smakołykami. Wychowawcy świetlicy złożyli uczniom życzenia, aby zapomnieć o smutkach i żalach a cieszyć się obecnością bliskich. By wspólnie z nimi udać się na spacer, poczytać książkę lub pośpiewać kolędy, zagrać w gry planszowe, upiec ciasteczka oraz ubrać choinkę. A w Sylwestra bezpiecznej i szampańskiej zabawy oraz zdrowia w Nowym Roku!
Dzień promocji zdrowia
"Internet to nie wszystko" tak brzmi hasło tegorocznego dnia promocji zdrowia, w którego organizację włączyła się świetlica.
Tematem rozmów z wychowankami była profilaktyka uzaleznień od internetu i urzadzeń elektrycznych wśród dzieci i młodzieży
i proponowanie im bezpiecznych form wykorzystania oraz zachęcenia do innych form spedzenia czasu wolnego takich, jak gry stolikowe " państwa-miasta", kółko- krzyżyk", gry karciane" uno" "wojna" piotruś", zabawy ruchowe, zajęcia konstrukcyjne.
Zajecia biblioteczne w ramach projektu PoczytajMY
Afrykańskie klimaty, taniec "kumba maja" to tylko niektóre z wydarzeń które w ramach projektu przeprowadziła pani bibliotekarka w naszej świetlicy. W oparciu o ksiązkę Łukasza Wierzbickiego" Afryka Kazika", świetliczaki tworzyli papierowe dzikie zwierzęta tworząc wielkie świetlicowe Safarii.
Kiermasz wielkanocny
Świetliczaki znów dały z siebie wszystko! Wspaniale zaangażowały się w przygotowanie ozdób na kiermasz wielkanocny, szyjąc zajączki, ptaszki, kotki, serduszka. Mogły pracować z różnymi materiałami, a także samodzielnie zadecydować o wykończeniu swojego dzieła, tzn. dobrać oczka, kokartki, rodzaj noska. Dziękujemy zarówno dzieciom, jak i rodzicom, którzy zakupili nasze przytulaki.
Odwiedziny rodziców
Dziękujemy bardzo rodzicom, którzy poświęcili swój czas i poprowadzili dla dzieci przebywających w świetlicy ciekawe zajęcia. Mama Emilki i Natalki opowiedziała o zawodzie optometrysty - pokazała różnego rodzaju soczewki, płyny i pojemniki do ich przechowywani, zaprezentowała różne okulary, i te na co dzień, i te w których swobodnie można pływać lub jeździć na nartach. Opowiedziałam czym rózni się praca okulisty, optyka i optometrysty. Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest dbanie o oczy, bo tak naprawdę mamy je tylko jedne.
Następną wizytę złożył nam tata Wiktora, który opowiedział uczniom o pracy w policji. Przy okazji przeprowadził pogodankę na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach - gdy dzieci przebywają same w domu, co zrobić, gdy zdarzy się wypadek, jak wezwać potrzebną pomoc. Zaprezentował jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, a na koniec rozdał wszystkim odblaskowe opaski, by każdego dnia mogli bezpiecznie poruszać się po drodze.
PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA
WŚRÓD ZABAWEK
BAWIMY SIĘ I UCZYMY
BAWIMY SIĘ I ŚPIEWAMY
PLASTYCZNIE I WESOŁO
MARZYCIELSKA POCZTA
KULINARNE CZWARTKI
2016/2017
1. Rozpoczęcie zajęć
Rozpoczęcie zajęć w szkolnej świetlicy już pierwszego dnia szkoły. Przybyło sporo nowych gier i zabawek. Zmieniło się także ustawienie naszych mebli, co niektórym bardzo się spodobało. Część świetlicy została odmalowana, zamontowano nowe drzwi wejściowe oraz do świetlicowej łazienki.
2. Kontrakt
6-go września pierwszoklasiści opracowali i stworzyli z p. Izabelą Wójcik kontrakt, w którym zawarli najważniejsze zasady miłego i bezpiecznego pobytu na świetlicy. Każdy z obecnych złożył pod nim swój podpis. Na koniec wydarzenie to upamiętniono wspólnym zdjęciem.
3. Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na ŚWIETLICZAKA.
Uroczystość odbyła się we wtorkowy poranek. Eleganccy (niektóry przecież przybyli na swoje pasowanie w białych koszulkach i krawatach) pierwszoklasiści mieli swój świetlicowy dzień. Podczas krótkiego spotkania musieli wykazać się znajomością hymnu szkolnego (odśpiewanego uroczyście wraz z innymi dziećmi), znajomością podstawowych zasad obowiązujących w społeczności świetlicowej, a nawet sprawnością w sprzątaniu zabawek. W trakcie zabawy padło parę pytań, na które to odpowiedzi okazały się dla naszych malusińskich bardzo łatwe. Zdali zatem ten krótki egzamin na piątkę. Oprócz tego Agatka, Olek, Maja i Jaś nauczyli się specjalnie na tę okazję krótkiego wierszyka. Świetliczaki zaśpiewały też piosenkę. Było bardzo sympatycznie. Punktem kulminacyjnym było - oczywiście- pasowanie (ogromnym ołówkiem z różową- prawdziwą gumką) przez panią kierownik - B. Świtałę. Uroczystość przygotowała z uczniami wych. A. Hanus, która towarzyszyła uczniom także podczas śpiewu - akmpaniując na gitarze. Po uroczystej przysiędze bohaterowie dnia otrzymali dyplomy oraz gry i książeczki... Warto było?
Podsumowanie plusów i minusów
Świetliczaki zbierają plusy i minusy na świetlicy za: zachowanie, aktywność podczas zajęć, udział w konkursach, pełnienie funkcji dyżurnego itp. Po dwóch miesiącach następuje podsumowanie i wręczenie nagród oraz słodkiego upominku.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Już od samego rana przygoda z bajką wywołała uśmiech na twarzy dzieciaków. Było malowanie ulubieńców z bajek, zagadki i śpiewy piosenek. Na świetlicę zawitał "kot w butach". Wychowawcy świetlicy wraz z panią Dominiką z biblioteki szkolnej przygotowały zajęcia w ramach akcji Dzień Postaci z Bajek. Cztery uczennice z klasy Vb dwukrotnie pojawiły się w świetlicy w przebraniach księżniczek i odczytały dla dzieci przebywających na świetlicy oraz zaproszonych klas I i IIIa wybrane bajki. Następnie zadawały dzieciom zagadki. Były również wspólne tańce (jak u Kopciszka na balu) oraz rysowanie ulubionych postaci bajkowych. Na koniec dzieci otrzymały słodkie upominki.
Śniadanie Daje Moc
We wtorek 8 listopada świetlica wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Promocji Zdrowia "Śniadanie daje moc". Uczniowie z klasy IIIa i IIIc wraz z wychowawcą świetlicy p. Barbarą Światała przygotowali wspólnie na świetlicy pyszne śniadanie. Były tosty z sałatą, pomidorem, zielonym ogórkiem, papryką oraz cebulą i szczypiorkiem. Pomysłowości w komponowaniu kanapek nie było końca. Wszystkim dopisywał dobry humor, a uśmiech gościł na naszych twarzach! Całą imprezę poprzedziła pogadanka na temat wartości i składu zdrowego śniadania oraz jego znaczenia dla zdrowia każdego dziecka.
Marzycielska Poczta
Od dwoch lat dzieci świetlicowe uczestniczą w programie "Marzycielska Poczta". Wysłaliśmy w tym czasie kilkudziesięciu osobom - chorym (często nieuleczalnie) dzieciom kartki i listy z pozdrowieniami. Najchętniej dzieciaki wysyłają swoim kolegom kartki urodzinowe. Nie zabraknie w nich nigdy uśmiechu, pozdrowień pełnych serdeczności i życzeń. Dzieciaki świetlicowe wykonują kartki- plakaty, rysunki i papierowe upominki, które mogą ucieszyć chorego kolegę. Najpierw szuka się informacji o chorych dzieciakach na specjalnym portalu. Dowiadujemy się z niego, czym interesują się dzieci i o czym marzą...- mówią świetliczaki. Tymi działaniami pozytywnie "zaraziła nas" p. A. Hanus
Andrzejkowe piżama party
29 listopada świetliczaki wzięly udział w piżama party zorganizowanym na małej sali gimnastycznej. Były wspólne tańce w rytm największych przebojów przy dyskotekowej kuli, zabawy z balonami, robienie różdżek oraz pamiątkowych zdjęć w piżamkach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę:)
Mikołajki po śląsku
Z okazji Mikołajek po śląsku uczniowie naszej szkoły pisali listy do Św. Mikołaja po śląsku.
6 grudnia każda klasa na zajęciach wykonywała Mikołaje - klasy I-III ze swoimi wychowawcami, klasy IV-VI na zajęciach technicznych. Na ten dzień, dzięki zaangażowaniu rodziców, przygotowany został poczęstunek - chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.
Uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, zarówno od Rady Dzielnicy, jak i Rady Rodziców.
Wigilia
Szkolna świetlica to miejsce spotkań i zabaw. Wspólnie też przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Przeżyliśmy razem Wigilię, przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne, życzenia i upominki dla najbliższych.
Pomagamy
Zaangażowaliśmy się w akcję UNICEF-u. Jesteśmy jedną ze szkół, która uczestniczy w programach przygotowywanych przez organizację UNICEF. Szyliśmy zatem charytatywne laleczki w ramach akcji "Wszystkie Kolory Świata". To była przygoda - nie ma co..., ale efet też był piękny. Uszyte lalki wrócily do szyjących je, a pieniążki przekazaliśmy na konto UNICEF-u. Laleczki można zobaczyć w naszej "podgalerii".
A Wielkanoc tuż...
Przygotowując się do Wielkanocy, szyliśmy i wypychaliśmy tulipanki i jajka (tu dziękujemy za pomoc dorosłym), wycinaliśmy przecudne zajączki
KULINARNE CZWARTKI
Od listopada ruszyły zajęcia kulinarne dla świetliczakow. Objęły one uczniów klas IIb i IId. Organizowane są raz w miesiącu w wybrane czwartki.
W czasie pierwszych zajęć dzieci wykonywały ciasteczka z ciasta francuskiego. Wycinały w nim dowalne kształty posługując się foremkami do pierników, smarowały ciasteczka marmoladą lub posypywały cukrem. Ciasto, które zostało zagniatały, rozwałkowywały i ponownie wycinały albo zwijały w małe ślimaczki. Gotowe ciastka pod nadzorem nauczyciela trafiły do kuchni, a upieczone i pachnące prosto do brzuszków uczestników.
W trakcie drugich zajęć uczniowie piekli waniliowe muffiny. Utworzono dwie drużyny tak, aby każde z dzieci mogło wziąć czynny udział w sypaniu składników, mieszaniu, miksowaniu i nakładaniu gotowego ciasta do papilotek.
Aby czas oczekiwania na muffiny sie nie dłużył (pieczenie przecież trwa około 20 minut), dzieci przygotowywały dwa rodzaje kremów - biały i zielony - i ozdabiały nimi przygotowane wcześniej przez nauczyciela muffiny czekoladowe. Każdy uczestnik dysponował swoją posypką, zatem dzieci prześcigały się pomysłowością w dekorowaniu (chętnie dzieląc się między sobą swoimi produktami). Kto chciał zjadał swoje małe dzieło sztuki, niektórzy jednak zabierali je do domu, by podzielić się swoim kulinarnym wypiekiem z bliskimi.
Trzecie spotkanie to wykonanie pysznej pizzy:) Dzieci najpierw przygotowywały składniki: tarły ser, kroiły szynkę, salami, cebulę, czosnek i paprykę. Następnie każdy wybrał to, co lubi i przyozdobił tym swój kawałek pizzy. Wszystkim bardzo smakowało. Niektórzy nie poprzestali na jednym kawałeczku, a nawet zjedli trzy!
Czwarte zajęcia wypadły w tłusty czwartek, zatem na zajęciach dzieci wykonywały coś złodkiego, a były to gofry. Tradycyjnie były gofry z bitą śmietaną, dżemem i owocami. Naturalnie uczestnicy musieli przygotowac wszystko samodzielnie. Tym razem nie spałaszowali wszystkiego sami, ale chętnie podzielili się goframi z innymi, częstując pracowników szkoły oraz swoich kolegów i koleżanki na świetlicy.
W czasie piątych zajęć uczestnicy wykonywali pyszne deserki. Jedne były z galaretką, drugie dzieci komponowały samodzielnie, wykorzystując biszkopty, serki waniliowe, bezy oraz masę z mrożonych truskawek, a także tartą czekoladę. By uczcić przyjście wiosny młodzi kucharze ozdobili je papierowymi żonkilami na wykałaczkach.
Szóste spotkanie to pieczenie tostów i sandwiczy. Dla każdego coś innego:) Każdy sam komponował swoje kanapki, tworząc kolorowe tosty, składające się z sałaty, ogórka, pomidora, no i oczywiście sera, szynki lub salami. Niektórzy wybrali skromniejszą, choć także zdrową wersję, jedząc tosty posmarowane czosnkiem, masłem i odrobiną soli. Odwarzni zajadali się również cebulą. Zapachy rochodziły się po całej szkole:)
Podczas naszego siódmego już spotkania dzieci wykonywały torciki z wafli. Każdy uczestnik otrzymał małe kwadratowe wafeli,które następnie smarował kremem waniliowym, czekoladowym (zrobionymi przez uczniów) lub dżemem truskawkowym. Dodatkowo można było przekladać warstwy truskawkami, bezami lub kolorowymi posypkami. Każdy torcik był wykończony według pomysłu wykonawcy, dlatego też każdy był oryginalny i niepowtarzalny, no i oczywiście uwieczniony na zdjęciu. Niektórzy uczestnicy wykonali nawet po dwa torciki, jeden z nich zachowując dla swoich najbliższych.
Ósme spotkanie to wielkie pożegnanie! Zgodnie z życzeniem uczestników zajęć kulinarnych były lody:) Niestety kupne, bo na mrożenie zabrakłoby czasu. Dzieci otrzymały waflowe miseczki, ubiły bitą śmietanę, zblenderowały mrożone truskawki, pokroiły wafelki na trójkąciki i do dzieła! Każdy mógł zjeść po dwie, a nawet trzy gałki z tym, co lubi i na co miał ochotę, polewając dodatkowo wszystko polewą czekoladową. Na koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za te pełne wrażeń spotkania! Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym! :) Udanych wakacji!