• Język angielski

JĘZYK ANGIELSKI

KLASY IV - VIII

Szkoła Podstawowa nr 4 w Mikołowie

Przedmiotowy system oceniania jest zgodny z Zasadami Wewnątrzszkolnego Oceniania, który jest załącznikiem Statutu Szkoły.

I.                  POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.                 Każdy uczeń oceniany jest zgodnie z zasadami systematyczności, sprawiedliwości, obiektywizmu, jawności i poszanowania godności.

2.                 Ocenie podlegają cztery podstawowe sprawności językowe.

3.                 Krótkie sprawdziany (kartkówki) obejmują materiał 1-3 ostatnich lekcji i nie mogą przekraczać 20 minut.

4.                 Uczeń ma prawo 2 razy w okresie zgłosić nieprzygotowanie do lekcji.

5.                 Uczeń ma prawo poprawić  każdą ocenę poza bardzo dobrą i dobrą w terminie do dwóch tygodni.

6.                 Uczeń zobowiązuje się, aby nie zgłaszać nieprzygotowania do lekcji w sytuacji, kiedy zapowiedziano wcześniej kartkówkę lub pytanie na ocenę.

I.                  UCZEŃ POWINIEN OPANOWAĆ CZTERY PODSTAWOWE SPRAWNOŚCI JĘZYKOWE

1.                 Mówienie: uczeń potrafi wypowiedzieć się w sposób zrozumiały i spójny na znane mu tematy z zastosowaniem właściwych form gramatycznych, potrafi opowiedzieć o sobie i innych, potrafi uczestniczyć w konwersacji i poprawnie językowo reagować na wypowiedź rozmówcy. Potrafi odpowiadać na pytania dotyczące sytuacji z życia codziennego.

2.                 Słuchanie: uczeń rozumie polecenia nauczyciela, ogólny sens usłyszanego tekstu. Potrafi wybrać z usłyszanego tekstu wymagane informacje szczegółowe.

3.                 Czytanie: uczeń rozumie ogólny sens tekstu, potrafi znaleźć w tekście określone informacje, rozumie w całości krótkie teksty dotyczące sytuacji codziennych, potrafi korzystać ze słownika dwujęzycznego.

4.                 Pisanie: uczeń potrafi napisać tekst sterowany, np. list, pocztówkę. Umie wypełniać formularze, ankiety, potrafi napisać o sobie i innych, opisać krajobraz, napisać recenzję.

I.                  FORMY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ:

Testy, kartkówki, dyktanda, zadania domowe, aktywność na lekcji, prace pisemne, projekty, odpowiedzi ustne, głośne czytanie, zeszyt przedmiotowy.

Ocenianie prac pisemnych:

98% podstawy + 100% zadania dodatkowego         celujący

100% - 90%                                                              bardzo dobry

89% - 75%                                                                dobry

74% - 50%                                                                dostateczny

49% - 34%                                                                dopuszczający

33% - 0%                                                                  niedostateczny

II.               POZIOMY WYMAGAŃ:

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

- posługuje się bardzo bogatym słownictwem,

- swobodnie używa skomplikowanych struktur gramatycznych,

- wykazuje się poprawną fonetycznie wymową,

- stosuje właściwą intonację,

- buduje spójne, logiczne, płynne wypowiedzi ustne i pisemne,

- słucha i czyta teksty z pełnym zrozumieniem,

- bierze udział w konkursach językowych i zajmuje w nich wysokie miejsca.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

- posługuje się bogatym słownictwem w oparciu o zrealizowany program,

- swobodnie komunikuje się w sytuacjach życia codziennego,

- używa poprawnie poznane struktury gramatyczne,

- zachowuje poprawną wymowę i intonację,

- poprawnie i logicznie konstruuje swoje wypowiedzi ustne i pisemne,

- słucha i czyta teksty obcojęzyczne z pełnym zrozumieniem.

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

- posługuje się podstawowym słownictwem wprowadzonym zgodnie z realizowanym programem nauczania,

- poprawnie buduje wypowiedzi ustne i pisemne,

- poprawnie stosuje poznane struktury gramatyczne,

- popełnia nieliczne błędy gramatyczne, fonetyczne i leksykalne,

- poprawnie komunikuje się w sytuacjach życia codziennego, słucha i czyta teksty obcojęzyczne ze zrozumieniem.

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

- posługuje się ubogim słownictwem (nie wykorzystuje leksyki wprowadzonej zgodnie z programem),

- popełnia błędy gramatyczne, fonetyczne, leksykalne,

- stosuje proste konstrukcje gramatyczne,

- w wypowiedziach ustnych wymaga pomocy ze strony nauczyciela,

- popełnia błędy gramatyczne i interpunkcyjne.

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

- ma problemy w konstruowaniu wypowiedzi ustnych i pisemnych z powodu dużych braków w zakresie leksyki,

- buduje zdania niepoprawne gramatycznie,

- popełnia liczne błędy w wymowie oraz błędy gramatyczne,

- wymaga zdecydowanej pomocy ze strony nauczyciela w konstruowaniu wypowiedzi.

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie spełnia warunków uzyskania oceny pozytywnej.