Menu

Wydarzenia 2017/2018 Godziny otwarcia Regulamin Lektury Nowości Odkrywamy talenty Kącik rodzica NPRCZ Cytaty Czytelnictwo klas

Biblioteka szkolna

Wydarzenia 2017/2018

Zajęcia "Bezpieczny Internet"

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w czwartek 15.02 rozpoczęliśmy wspólnie z MBP cykl spotkań z najmłodszymi uczniami dotyczący bezpiecznego korzystania z sieci Internet. Nasze pierwsze spotkanie poświęcone było prywatności w sieci, tworzeniu bezpiecznych haseł oraz zamieszczaniu zdjęć w Internecie. Dzieci wraz z Sieciakami bohaterami serwisu "Sieciaki" poznawały jak mądrze i bezpiecznie spędzać czas w sieci.


Walentynki w Bibliotece Szkolnej

W dniu dzisiejszym nasi czytelnicy mogli wziąć udział w zabawie "Kocham książki nie okładki".

Uczniowie wypożyczali książki obłożone w czerwony papier nie znając tytułu. Większość była bardzo zadowolona z dokonanego wyboru i obiecała, że na pewno przeczyta wylosowaną książkę.

Nasi uczniowie mogli też zapoznac się z gazetką z wierszami o tematyce miłosnej oraz wystawionym książkami poruszającymi ten sam temat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

W czwartek 7 grudnia wspólnie z Biblioteką Publiczną zorganizowane zostało w Bibliotece Szkolnej

Pomikołajkowe spotkanie z Mikołajkiem.

 

Dzieci wysłuchały fragmentów książki "Mikołajek", obejrzały kilka odcinków o jego przygodach a także świetnie się bawiły podczas rozwiązywania świątecznej krzyżówki i rebusów.

 


WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

"CZYTAĆ MOŻNA WSZĘDZIE"

Jury w składzie:

Beata Fraj

Katarzyna Porzucek

Anna Waligóra

informuje, iż tytuł

LAUREATA

otrzymują:

Weronika Cieśla

Tomasz Buszydlik

Konstancja Lambreks

 

WYRÓŻNIENIE:

Michalina Pyrcz

Fabian Pietras

Magdalena Misiejuk

Julia Minoł

Paweł Małek

Elisabeth Lambregs

Aleksandra Janosz

Dagmara Janosz

Tomasz Kosek

Zuzanna Kosek

 

 


W roku 2017 Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada

Wspólnie z Biblioteką Publiczną świętowaliśmy ten dzień już od czwartku od godziny 14:00

Uczniowie posłuchali fragmentów książki "Miś Uszatek, obejrzeli krótkie filmy z misiami w roli głównej. Były zagadki, wystawa książek i misiów. W nagrodę dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

 

 

 

 

 

A oto historia pluszowego misia

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.

Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych. 

ze strony www.kalbi.pl/dzien-pluszowego-misia


W czwartek 9 listopada we współpracy z Biblioteką Publiczną odbyło się spotkanie

KINO w BIBLIOTECE -  Poznajemy adaptacje filmowe ulubionych książek.

Uczniowie obejrzeli 2 odcinki Magicznego Drzewa.

 

       

 

 


W czwartek 9.11 najmłodsi uczniowie klas I a i I b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.

Na początek omówione zostały zbiory biblioteczne i zasady korzystania z biblioteki szkolnej.

Następnie dzieci obejrzały wypowiedź autorki książki „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii” Roksany Jędrzejewskiej Wróbel o tym jak ważną rolę w jej życiu odegrała biblioteka szkolna. Później uczniowie wysłuchali bajki tejże autorki o ”Trzech obrotnych świnkach”.

Po głośnym czytaniu nadszedł czas na uroczyste złożenie przyrzeczeń przez nowych czytelników, że będą kochać i szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom.

Mam nadzieję, że od tej pory będziemy często spotykać się w bibliotece szkolnej aby rozbudzać potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

 

 


 

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie fotograficznym.

Wszystkie zdjęcia sa wspaniałe i naprawdę trudno będzie wyłonić zwycięzcę.

Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości.

Wyniki konkursu ogłoszone będą pod koniec listopada.

 


 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

ŚWIĘTUJMY RAZEM

 

 • konkurs fotograficzny „Czytać można wszędzie”

 

Opis wydarzenia:

Pokaż na zdjęciu, że książki można czytać wszędzie: w domu, w ulubionym fotelu, w parku, w autobusie, na ławeczce, w górach itp.

Konkurs trwa do 31 października. Wywołane zdjęcia w rozmiarze min. 15x21 proszę składać w bibliotece szkolnej. Uczestnik konkursu może zgłosić max. dwa zdjęcia.

Na uczestników i zwycięzców czekają nagrody!

 

 • głośne czytanie w klasach I-III

 • wystawa „ Czarodziejski świat książki” - obrazy z książką

 • cytaty „Łakocie dla duszy” dla każdej osoby odwiedzającej bibliotekę

 • świerszczykowe łamigłówki

 

 

 

 


 

 

To już druga edycja konkursu "Tysiąc powodów by czytać" .

Nagrodą w konkursie jest 10 000 książek, które trafią do 10 bibliotek w szkołach podstawowych.

W tym roku aby wziąć udział w konkursie należało załączyć zdjęcie, na którym dzieci, poprzez zaaranżowaną scenkę, zobrazują okładkę dowolnie wybranej książki.

Głosowanie rozpoczyna się 2 października i trwa do 22 października na stronie: www.empik.com/biblioteki

Oto nasza propozycja:

W naszej bibliotece książki z cyklu: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai cieszą się ogromną popularnością. Do konkursu uczniowie, którzy są fanami tej serii wspólnie wybrali okładkę tomu 13 „Tajemnica biblioteki”. Skąd ten wybór? Nasza biblioteka też ma turkusowe ściany i wykładzinę imitującą drewnianą podłogę, reszta scenografii została szybko wytworzona w wyobraźni dzieci. Wspólnie przygotowaliśmy rekwizyty i zaaranżowaliśmy przestrzeń tak, aby upodobnić ją do okładki wybranej książki. Zabawa była fantastyczna i rozbudziła w moich czytelnikach dużą kreatywność.

 

A to okładka która była inspiracją:

 

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej
  43 - 190 Mikołów
  ul. Katowicka 122
 • (032)226 21 90
  fax (032)226 21 90

Galeria zdjęć