• Regulamin

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W MIKOŁOWIE

1. Biblioteka szkolna jest pracownią, z której zbiorów mogą korzystać wszyscy uczniowie, rodzice oraz nauczyciele i pracownicy SP 4 w Mikołowie. Należy pamiętać, że zbiory biblioteki są dobrem wspólnym  i należy je szanować, ponieważ służą również innym czytelnikom.
          2. W bibliotece obowiązuje cisza, kulturalne zachowanie oraz niespożywanie posiłków ani napojów.
          3. Korzystanie ze zbiorów biblioteki jest bezpłatne.
          4. Czytelnik wypożycza książki tylko na swoje nazwisko.
          5. Czytelnik nie przekazuje wypożyczonych książek innym, do niezarejestrowanego  obiegu poza biblioteką.
          6. W bibliotece jest wolny dostęp do półek, za wyjątkiem zbioru lektur szkolnych, które podaje bibliotekarz.
          7. Każdy uczeń może wypożyczyć jednorazowo jedną lekturę oraz jedną książkę spoza kanonu lektur szkolnych.
          8. Po upływie najpóźniej jednego miesiąca uczeń zobowiązany jest oddać książkę spoza zbioru lektur. Po oddaniu książki może wypożyczyć następną.
          9. Natomiast lekturę uczeń oddaje po przerobieniu jej. I wtedy może wypożyczyć następną. Nie przetrzymujemy lektur szkolnych, ponieważ korzystają z nich uczniowie wielu klas.
          10. Od wymienionych zasad wypożyczania książek do domu, stosuje się wyjątki w wypadku konkursów czytelniczych, literackich i przedmiotowych. Po zakończeniu udziału w konkursach, należy bezzwłocznie  oddać wypożyczone pozycje.
          11. Uczeń ma prawo przyjść do biblioteki i przedłużyć jednorazowo wypożyczoną książkę na następny miesiąc.
          12. W kąciku czytelniczym można korzystać ze wszystkich zbiorów. Po wykorzystaniu książek, czasopism i innych materiałów, czytelnik odnosi je na miejsce.
          13. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone książki. W przypadku zagubienia lub zniszczenia, zobowiązany jest odkupić taki sam egzemplarz bądź podobne wydanie tego samego tytułu.
          14. Najpóźniej na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wszystkie wypożyczone książki i materiały wracają do biblioteki szkolnej.
          15. Czytelnicy opuszczający szkołę (uczniowie, pracownicy) zobowiązani są do rozliczenia się z biblioteką oraz przedstawienia stosownego zaświadczenia w sekretariacie szkoły (uczniowie także rozliczają się u wychowawcy klasy).
          16. Uczniowie, którzy nie przestrzegają regulaminu biblioteki, a w szczególności nie rozliczają się w terminie z wypożyczonych książek, otrzymują punkty ujemne, skutkujące obniżoną oceną z zachowania.
          17. Uczniowie biorący systematyczny udział w życiu biblioteki szkolnej i wolontariacie mogą otrzymać dodatkowe punkty do zachowania.
          18. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz z bezwzględnym przestrzeganiem go.

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA I UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W MIKOŁOWIE

1. Szkoła Podstawowa nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki (materiały edukacyjne) mające postać papierową.

2. Wypożyczane i udostępniane podręczniki są własnością Szkoły.

3. Szkoła Podstawowa przekazuje  uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu.

4. Uczeń odpowiada materialnie za wypożyczone podręczniki i jest zobowiązany odkupić zniszczony lub zagubiony egzemlarz.

5. Uczeń zobowiązanny jest do podpisania podręczników, a także szczególnej dbałości o nie.

6. W przypadku, zniszczenia lub zagubienia podręczników (materiałów edukacyjnych) przez ucznia, zanim zakupiony zostanie nowy podręcznik, uczeń może skorzystać z dodatkowego kompletu podręczników, który będzie znajdował się w bibliotece szkolnej.

7. W przypadku, gdy uczeń odchodzi ze Szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, zobowiązany jest do oddania do biblioteki szkolnej wszystkich wypożyczonych podręczników (materiałów edukacyjnych).

8. Uczeń ma obowiązek zwrócić podręczniki najpóźniej 2 tygodnie przed końcem roku szkolnego.

9. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zaznajomienia się z niniejszym regulaminem i bezwzględnego przestrzegania go.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2014r. poz. 811.