• Religia

        •  

          PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII

          W SZKOLE PODSTAWOWEJ

          I ETAP EDUKACYJNY

          Ocena CELUJĄCA

          Wiedza – uczeń opanował wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą. Posiada zasób wiadomości określonych w programie nauczania religii w danej klasie. Ponadto biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami, proponując rozwiązania sytuacji związanych z życiem religijnym. Pogłębia wiadomości, uczestnicząc
          w zajęciach koła religijnego. (klasa III)

          Umiejętności – uczeń wszystkie zadania na lekcjach wykonuje samodzielnie. Pomaga innym w rozwiązywaniu zadań na lekcji i poza nią.

          Aktywność – uczeń wyróżnia się aktywnością na lekcjach. Uczestniczy
          w konkursach szkolnych, międzyszkolnych. Angażuje się w różne zadania na lekcjach, np. czytanie lub z własnej inicjatywy czyta, śpiewa na mszach świętych, nabożeństwach okolicznościowych i wykonuje inne zadania w parafii lub na rzecz środowiska lokalnego, np. poprzez działania o charakterze wolontariackim.

          Pilność i sumienność – Prace posiadają walor estetyczny i spełniają kryteria

          określone przez nauczyciela. Wzorcowo prowadzi zeszyt przedmiotowy. Uczeń wykazuje się terminowo znajomością zadanych modlitw.

           

          Ocena BARDZO DOBRA

          Wiedza – uczeń opanował wszystkie wymagania na ocenę dobrą. Posiada zasób

          wiadomości określonych w programie nauczania religii w danej klasie.

          Umiejętności – uczeń samodzielnie rozwiązuje skomplikowane zadania na lekcjach.

          Aktywność – uczeń zgłasza się na lekcjach. Angażuje się w różne zadania na lekcjach.

          Pilność i sumienność – uczeń odrabia wszystkie prace domowe. Posiada zeszyt

          przedmiotowy i podręcznik. Samodzielnie odrabia prace domowe. Prace spełniają kryteria określone przez nauczyciela. Uczeń wykazuje się terminowo znajomością zadanych modlitw.

           

          Ocena DOBRA

          Wiedza – uczeń opanował wszystkie wymagania na ocenę dostateczną. Bezbłędnie definiuje pojęcia; opowiada o wydarzeniach opisanych w Piśmie Świętym i związanych z rokiem liturgicznym.

          Umiejętności – uczeń modli się samodzielnie. Rozwiązuje samodzielnie niezbyt

          skomplikowane zadania lekcjach. Samodzielnie wykonuje zadania. Pracuje w grupie.

          Aktywność – uczeń zgłasza się na lekcjach. Posługuje się poprawną terminologią.

          Pilność i sumienność – uczeń odrabia prace domowe samodzielnie. Nie popełniabłędów. Prowadzi zeszyt przedmiotowy, posiada na lekcjach podręcznik. Prace domowe nie zawsze spełniają kryteria określone przez nauczyciela. Uczeń wykazuje się znajomością zadanych modlitw.

           

          Ocena DOSTATECZNA

          Wiedza – uczeń opanował wszystkie wymagania na ocenę dopuszczającą. Własnymi słowami tłumaczy pojęcia poznane na lekcji religii. W wypowiedziach pojawiają się błędy wymagające korekty katechety.

          Umiejętności – uczeń śpiewa z innymi pieśni i piosenki religijne. Nie ma problemów z zachowaniem się na katechezie. Rozwiązuje samodzielnie proste zadania. Modląc się, popełnia błędy w treści ich formuł.

          Aktywność – uczeń zgłasza się na lekcjach, ale w jego wypowiedziach pojawiają się błędy. Podczas lekcji przy wykonywaniu ćwiczeń potrzebuje pomocy katechety.

          Pilność i sumienność – uczeń odrabia prace domowe, lecz potrzebuje pomocy innej osoby. Popełnia błędy. Posiada na lekcjach zeszyt przedmiotowy i podręcznik. Zadania na lekach próbuje wykonywać samodzielnie. Uczeń wykazuje się terminowo znajomością prawie wszystkich zadanych modlitw.

           

          Ocena DOPUSZCZAJĄCA

          Wiedza – uczeń własnymi słowami próbuje tłumaczyć podstawowe pojęcia poznane podczas katechezy.

          Umiejętności – uczeń poprawnie wykonuje znak krzyża świętego. Proste zadania rozwiązuje przy pomocy katechety. Odróżnia dobro od zła. Przyjmuje postawę modlitwy. Szanuje symbole religijne. Uczeń nie modli się samodzielnie. Modli się z grupą. Próbuje śpiewać z innymi poznane podczas katechezy pieśni i piosenki religijne. Ma kłopoty z przestrzeganiem określonych na lekcji zasad .

          Aktywność – uczeń nie zgłasza się. Czasami odpowiada na pytania zadawane przez katechetę.

          Pilność i sumienność – uczeń rzadko odrabia prace domowe. Rzadko posiada na lekcji zeszyt przedmiotowy, podręcznik. Zadania w zeszycie wykonuje na lekcji przy pomocy katechety. Uczeń nie wykazuje się terminowo znajomością zadanych modlitw.

           

          Ocena NIEDOSTATECZNA

          Uczeń nie opanował wymagań w zakresie oceny dopuszczającej.